En Yeniler

Allah ile Kul Arasında Bir Vâsıta Var mıdır?

İslâm ve Tasavvuf hakkında Efendi Hazretlerine bazı sorular sormak için gelen bir Alman, "Sizin inanışınızda Allahile kul arasında bir vâsıta var mı?" diye sorunca Efendi Hazretleri şu cevâbı verdiler :
Bizim inancımıza göre, hiç bir zaman, seni alıp Allah'a takdîm eden bir adama lüzûm yokdur ama sana o yolu gösteren bir insan vardır. İşte hıristiyanlıkla bizim aramızdaki fark budur. Hıristiyanlıkda papaz "Seni affettim" ya da "Seni cehenneme koydum, aforoz ettim" diyor, bizde ise bu yok. Biz yolu gösteriyoruz, "Bak, böyle yaparsan, böyle yaparsan, böyle olursun" diyoruz. Bilmiyorum, belki sen Allah indinde benden daha efdalsin. Allah hangimizi seviyor, onu bilmiyorum. 
Yani Allah ile kul arasında bir vâsıta var, Peygamber vasıtası var. İslâm'da Peygamber'den sonra gelen velîler ve âlimler var ama aradaki fark bu. "Bak bu yola gidersen, şu olur, şöyle olursun. Böyle yaparsan necâta erersin" denir, "Ben seni kurtarırım" diye bir şey yok. Ama papaz öyle değil, papaz "Ben seni kurtardım,affettim" diyor yâhud "Aforoz ettim" diyor. Aradaki fark bu. 
Zamânımızda, "Allah ile kul arasına kimse giremez" deniyor. Bunu söylemelerinin sebebi, nübüvveti yani peygamberliği inkâr etmekdir. Bununla makâm-ı nübüvvet inkâr ediliyor. Asıl mühim mes'ele şu. Kıyâmet gününe kadar insanları Hakk yoldan azdıran bir Şeytân oluyor da, bunun karşılığında niçin insanları Allah'a götüren, Hakk yolu gösteren bir kuvvet olmasın?...Haa, demek ki bir vâsıta var. Bak, kötülüğe de götüren bir vâsıta var, iyiliğe de götüren bir vâsıta var. Çünü Allahu Teâlâ karşılıksız bırakmaz.
 Ey vuslata tâlib olan şartın akdemidir mürşid
Ey şevk ile râgıb olan aşkın süllemidir mürşid
Kalbi mürşidden ayıran iki cihân oldu hüsrân
Muhammed Ali'den gelen feyzin maksemidir mürşid

Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
3. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Blogger Yardım veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Güzel Sözler

Tümü

Anlamlı SözlerTümü

Aşk SözleriTümü