-->

En Yeniler

En Güzel Ramazan Ayı Duaları, Tebrik Mesajları

En Güzel Ramazan Ayı Tebrik Mesajları
Bu mübârek Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Müslüman kardeşlerinize SMS olarak, Twitter, Facebook, Whatsapp gibi sosyal paylaşım ağlarında yollamanız gereken en güzel Ramazan mesajlarını sizler için derledik.
İşte, en güzel Hoşgeldin Ramazan ayı mesajları, en anlamlı Ramazan ayı mesajları, bol dualı mesajlar;


Ramazan Ayının Önemi Nedir?
Ramazan ayı, ayların en faziletlisidir; 'Onbir Ayın Sultan'ı diye adlandırılır.  Peki, neden bu kadar önemlidir? Önemlidir çünkü Kur'an bu ayda inmeye başlamıştır. Ramazan ayında ibadetimiz nefislerimizi terbiye eden oruç vardır. Ayrıca bu ayın içerisinde öyle bir gün vardır ki bu gün bin aydan daha hayırlıdır. Kadir gecesi Ramazan ayının son on günü içindedir. Bu ay müminin din ve dünya işlerinin düzeltmesine yardımcı olan aydır. Bu mübarek ayda edilen dualar kabul olur, yapılan hayırlara katbekat sevabı vardır. Ramazan ayı ile ilgili ayetler ve hadislere bakarak bu ayın ne önemini daha da anlayacaksınız.


Ramazan Ayında Yapılan İbadetler Nelerdir?
Ramazan ayı biz insanlara günahlarımızdan temizlenmek için verilmiş en güzel fırsattır. Her ayda ibadetlerimizi yapmalıyız ancak bu ayda ibadetlerimizin üzerine adeta titremeliyiz. Elimizden geldiğince Ramazan ayını dolu dolu yani bol bol ibadet yaparak geçirmeliyiz. Ramazan ayında yapabileceğimiz ibadetler;


Bu ayda Kur'an-ı Kerim indirildiği için her gün okuyabileceğimiz miktada Kur'an okumalı eğer okumayı bilmiyorsak öğrenmeli, mukabelelere gidip dinlemeliyiz.
Namaz vakitlerimizi aksatmamalı, kaza namazlarımıza da ağırlık vermeliyiz. Bunun yanında gece sahura kalktığımız zaman gece namazı adı verilen teheccüd namazını da kılmalıyız. Bu ayda her gün şükür namazı kılmayı da aksatmamalıyız.
Teravih namazları da bu aya özgü kılınması sünnet olan namazdır. Bu namazı da elimizden geldiğince kılmaya çalışalım.
Sadaka, zekat vermek de ibadettir. Ramazan ayında durumu olmayan insanlara yardım etmek, bir ailenin iftar yemeğini bile karşılamak oldukça büyük bir sevabı vardır. Ramazan ayında çevrenizdeki insanlarla paylaşımlarda bulunun.
Bol bol dua edin. Hayırlı dualar etmek de ibadettir.
2017 Ramazan Ayı Ne Zaman?
Ramazan ayı 2017 yılında 27 Mayıs Cumartesi günü başlayacak, 24 Haziran akşam ezanı ile birlikte son bulacaktır. 25 Haziran Pazar günü ise Ramazan Bayramı olacaktır. Bu mübarek ay boyunca elimizden geldiğinden fazla ibadetlere sarılıp Allah'ın huzuruna çıkmalıyız. Allah bağışlayıcı, affedicidir. Bu mübarek ayın hürmetine gönülden yapılan, bütün hayır duaları kabul olacaktır. Namaz kılın, Kur'an okuyun, oruç tutun ve bol bol dualar ederek bu mübarek ayın hakkını vermeyi Allah hepimize nasip etsin.Ramazan Ayında Okunacak Dualar
Ramazan ayı 11 ayın içinde en mübârek olanıdır. Bu ay içinde yapılan ibadetlerin sevabı diğer aylara göre daha fazladır. Ramazan ayı maneviyatı fazla olması, sema kapılarının sonuna kadar açıldığı bir ay olması vesilesiyle yapılan duaların kabulü de fazladır. Gönlünüzden geçen duaları ellerinizi açarak Allah'tan isteyiniz. Allah'u Tealla cömerttir, merhameti boldur. Ramazan ayında her gün bu duaları ediniz. Allah hepimizin gönlüne göre versin. Amin.- Allahummec'al siyamî fîhi siyam'es-saimîn ve giyamî fîhi giyam'el-gâimîn ve nebbihnî an nevmet'il-ğâfilîn ve heb lî curmî fîhi ya ilâh'el-âlemin ve'fu annî ya âfiyen an'il-mucrimîn."

Allah'ım! Bu günde tuttuğum orucu gerçek oruç tutanların orucu gibi ve ibadetimi gerçek ibadet edenlerin ibadeti gibi kıl; bu günde beni gafillerin uykusundan uyandır; suçumu bu günde bağışla; ey âlemlerin ilâhı! Affet beni, ey suçları affeden. Rabbim!

Güzel Etkileyici Anlamlı Sözler


- "Allahumme zeyyinnî fîhi bi's-sitri ve'l-ifaf, vesturnî fîhi bi-libas'il-gunûi ve'l-kifaf, vehmilnî fîhi ala'l-adli ve'l-insaf, ve aminnî fîhi min kulli ma ehafu bi-ismetike ya ismet'el-haifin."

Anlamı: Allah’ım! Bu günde örtü ve iffetle beni ziynetlendir; bugün kanaat ve elde olana yetinme libasını bana giydir; beni bu günde adalet ve insafa sevk et ve korktuğum her şeyden beni emniyete al; koruma ve ismetinle; ey korkanları koruyan -Rabbim-
- Allahumme nebbihnî fîhi li-berakati esharih, ve nevvir fîhi galbî bi-ziyai envarih, ve huz bi-kulli â'zâî ile't-tibai asarih, bi-nûrike ya munevvira gulûb'il-arifîn."

 Allah'ım! Bu günün seherlerinin bereketlerinden yararlanmak için beni uyandır; nurların ışığıyla kalbimi aydınlat ve bütün uzuvlarımı bu günün eserlerinden, bereketlerinden yararlandır; nurun ile, ey ariflerin gönüllerini aydınlatan!- "Allahumme gavvinî fîhi alâ igameti emrik ve ezignî fîhi halâvete zikrik ve evzi'nî fîhi li-edâi şukrik bi-keramik vehfeznî fîhi bi-hifzike ve sitrik, ya ebsar'an-nâzirîn."

Allah’ım! Bu günde emrini uygulamak için beni güçlendir; bu günde zikrinin güzel tadını bana tattır; kereminle beni bu günde şükrünü eda etmek için hazırla; bu günde hıfzın ve örtünle beni (günah ve beladan) koru; ey basiretlilerin en basiretlisi.- "Allahumme garribnî fîhi ilâ merzâtike ve cennibnî fîhi min sehatike ve negimatike ve veffignî fîhi li-girâeti âyâtike bi-rahmetike ya erhem'er-râhimîn."

Allah’ım! Bu günde beni kendi hoşnutluğuna yakınlaştırıp, gazap ve azabından uzaklaştır. Bu günde ayetlerini okumaya beni muvaffak kıl; rahmetin hakkına ey merhametlilerin en merhametlisi.
- Allahumme gavvinî fîhi alâ igameti emrik ve ezignî fîhi halâvete zikrik ve evzi'nî fîhi li-edâi şukrik bi-keramik vehfeznî fîhi bi-hifzike ve sitrik, ya ebsar'an-nâzirîn."

Anlamı: Allah’ım! Bu günde emrini uygulamak için beni güçlendir; bu günde zikrinin güzel tadını bana tattır; kereminle beni bu günde şükrünü eda etmek için hazırla; bu günde hıfzın ve örtünle beni (günah ve beladan) koru; ey basiretlilerin en basiretli!- "Allahumme veffignî fîhi li-muvafeget'il-ebrar ve cennibnî fîhi murafagat'el-eşrar, ve avinî fîhi bi-rahmetike ila dar'il-garari bi-ilahiyyetike ya ilah'el-alemîn."

Anlamı: Allah'ım! Bu günde iyi insanlarla arkadaş olmaya beni muvaffak kıl ve kötü insanların arkadaşlığından beni uzaklaştır. Rahmetinle bana ebediyet ve sükûnet yurdu olan -cennette- yer ver; ilahlığın hakkına, ey âlemlerin ilahı!- Allahummec'al siyamî fîhi bi'ş-şukri ve'l-gabûli alâ ma terzahu ve yerzah'ur-resûl, muhkemeten furûuhu bi'l-usûl, bi-haggi seyyidina Muhammedin ve Âlih'it-tahirîn, ve'l-hamdulillahi rabb'il-alemîn."

Anlamı: Allah'ım! Bu günde tuttuğum orucu kendin ve resulün beğendiği şekilde mükâfatlandırıp kabul buyur ve onun furuunu -iman ve ihlâs olan- usulüyle pekiştir; efendimiz Muhammed ve onun tertemiz Ehlibeyti hakkında -Ey Rabbim!- Ve bütün övgüler âlemlerin rabbi olan Allah'a mahsustur.Ramazan Ayı ile İlgili Ayetler
Ayet, Kur'an-ı Kerim'de yazan, Allah tarafından bizlere gönderilen buyruklardır. Kur'an'da Ramazan ayı şu şekilde ele alınmıştır. Ramazan'ın önemini anlamak istiyorsak, ayetlere ve hadislere bakmamız yeterlidir. Kur'an-ı Kerim'de Ramazan ayı böyle yer alıyor;
- Bunlar, tövbe edenler, ibâdet edenler, hamdedenler, oruç tutanlar, rükû’ ve secde edenler, iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah’ın koyduğu sınırları hakkıyla koruyanlardır. Mü’minleri müjdele. (Tevbe Suresi 112)- Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah'ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir. (Bakara Suresi 185)- Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır. (Bakara Suresi 184)- Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helâl kılındı. Onlar, size örtüdürler, siz de onlara örtüsünüz. Allah, (Ramazan gecelerinde hanımlarınıza yaklaşarak) kendinize zulmetmekte olduğunuzu bildi de tövbenizi kabul edip sizi affetti. Artık eşlerinize yaklaşın ve Allah’ın sizin için yazıp takdir etmiş olduğu şeyi arayın. Şafağın aydınlığı gecenin karanlığından ayırt edilinceye (tan yeri ağarıncaya) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar orucu tam tutun. Bununla birlikte siz mescitlerde itikâfta iken eşlerinize yaklaşmayın. Bunlar, Allah’ın koyduğu sınırlardır. Bu sınırlara yaklaşmayın. Allah, kendine karşı gelmekten sakınsınlar diye, âyetlerini insanlara böylece açıklar. (Bakara Suresi 187)- Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için Oruç,sizden öncekilere farz kılındığı gibi,size de farz kılındı. (Bakara Suresi 183)Ramazan Ayı İle İlgili Hadisler

Hadis, Peygamber efendimiz Hz. Muhammed'in sözleridir. Geçmişten günümüze kadar gelen bu sözleri ilim adamları tarafından derlenmiştir. İşte, Ramazan ayı hadislerde bu şekilde anlatılıyor;- Oruç tutun. Şüphesiz oruç Cehennem ateşine ve: dünyanın kötü­lük ve musibetlerine karşı kalkandır. (Cami'üs Sağir,4:212 )- İslam beş esas üzerine bina edilmiştir: Allah"tan başka ilah olmadığına ve Muhammed"in O"nun kulu ve elçisi olduguna şehadet etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, Kabe"ye haccetmek, Ramazan orucu tutmak. (Tirmizi, İman 3, (2612))- Oruç tutunuz, sıhhat bulunuz!  (Et-tergib ve'Terhib, 2:83)- Kim Allah Teala yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar. (Tirmizi, Cihad 3, (1624))-  Ramazan'da orucunu tutup da Şevval'den de altı gün tutan kimse bütün sene oruç tutmuş gibidir. (Müslim,Sıyam, 203)- “Ramazan ayı size bir bereket ayı olarak gelmiştir. Allah (c.c) bu ayda rahmetiyle sizi kuşatır, bu ayda rahmet indirir, hataları siler, duaları kabul eder. Allah Teâlâ bu ayda hayır hususundaki yarışlarınıza bakar ve meleklerine karşı sizinle iftihar eder. Allah’a karşı hayır ortaya koyunuz. Çünkü bedbaht kişi, bu ayda Allah’ın rahmetinden mahrum olan kişidir.”- "Oruç sabrın yarısıdır."(İbn Mâce, Sıyâm 44)- Oruçlarda riya yoktur. Aziz ve Celil olan Allah buyurdu ki: "O Benim içindir. Onun mükafatını bizzat Beni veririm. (Çünkü) Oruçlu yemesini, içmesini Benim için bırakır." [Buhari/ Ebu Hureyre (r.a.)]

- “Eğer kullar Ramazan ayındaki üstünlükleri bilselerdi, bütün senenin Ramazan olmasını isterlerdi.” Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur. (Müslim, Sıyam 2, (1079))- Oruçlu bir kimse yalanı ve yalanla iş yapmayı terk etmezse onun yemesini içmesini terk etmesine ALLAH’ın hiçbir ihtiyacı yoktur. [Buhari, Savm, 8.]- Ramazanda Allah'i zikreden magfiret olunur. Ve o ayda Allah'dan dilekte bulunan kimse de mahrum edilmez. [Ramuz El Hadis / Hz. Cābir (r.a)]- Ramazan girip çıktığı halde günahları affedilmemiş olan insanın burnu sürtülsün Anne ve babasına veya bunlardan birine yetişip de onlar sayesinde cennete girmeyen kimsenin de burnu sürtülsün Ben yanında zikredildigim zaman bana salat okumayan kimsesinin de burnu sürtülsün! (Tirmizi, Daavat 110, (3539))- Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri,orucu açtığı zamanki sevincidir; diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir. (Buhari, Savm, 2)
Sosyete Sözler En Güzel Ramazan Ayı Duaları, Tebrik Mesajları
Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
3. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Blogger Yardım veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Güzel Sözler

Tümü

Anlamlı SözlerTümü

Aşk SözleriTümü