-->

En Yeniler

Mimar Sinan Sözleri

Osmanlı Devleti’nin En Ünlü Mimarlarından Mimar Sinan’ın Söylediği Sözler.

Mimar Sinan’ın Ustalık Eserim dediği ve Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Edirne’de bulunan Selimiye Camisi’nin mimarı dünyaca ünlü Osmanlı mimari Mimar Sinan’ın sözlerini bu yazımızda paylaşacağız.
Mimar Sinan; Kayseri’de bir kasabası olan Ağırnas’da 29 Mayıs 1489 tarihte doğmuş ve 17 Temmuz 1588 tarihinde 99 yaşında iken İstanbul’da ölmüştür. Mimar Sinan, 99 yıllık hayatına birçok önemli mimari eser sığdırmıştır.
Selimiye Cami, Süleymaniye Cami, Şehzadebaşı Cami, Mihrimah Sultan Cami gibi eserlerin mimari Mimar Sinan’ın güzel, özlü, anlamlı sözlerini sizler için araştırıp bulduk.

Mimar Sinan’ın en güzel sözleri:

Yaptığın işi gönlünde hissedersen, ırmaklar çağlar içinde.
Selimiye’nin inşasında himmet edip, yüce Allah’ın izni ve yardımı, Sultan ikinci Selimin de teşvik ve desteğiyle Selimiye’nin kubbesini altı zira (yaklaşık 5 m) daha yüksek, derinliğini de dört zira (yaklaşık 3.5 m) fazla inşa ettim.
Şöyle bir kubbe yapıp Hıristiyanların dillerini kessem; Batılıların bu iddiası beni helâk eder. Belki bütün Âlem-i İslâm’ı kederlendirir… Batılı mimarların ”Osmanlılar Ayasofya kubbesi kadar cesim bir kubbe yapamadılar; galebe bizdedir.” sözleri üzerine.
Herkesin içinde doğru olana eğri bakan bir göz vardır.
Biz hizmetimizi Allah için yaptık, mükâfatını da ahirette bekliyoruz.
Oldu Kabe bu Cami-i Mevcan Cihar-yar oldu. Bu dört sütun.

Güzelim Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.Güzel Sözler,Anlamlı Sözler,Aşk Sözleri,Dini Sözler,Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir. Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.
Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
3. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Blogger Yardım veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Güzel Sözler

Tümü

Anlamlı SözlerTümü

Aşk SözleriTümü