-->

En Yeniler

Sevgi ile İlgili Tüm Sözler Ve Mesajlar

Sevgi ile ilgili güzel sözler ve kısa mesajlar, Sevgi hakkında özlü kapak sözler, Sevgiye dair söylenmiş güzel ve anlamlı sözler, Ünlülerin Sevgi ile ilgili sözleri, Sevgi ile ilgili sözler, Sevmek ile ilgili anlamlı sözler, Sevgi ile ilgili kısa sözler, Sevgi sözleri vb. aramaların cevaplarını bu sayfamızda bulabilirsiniz...

Sevgi

Sevgi İle İlgili Ünlü Düşünürlerin Sözleri

Gençliğimizde, düşüncelerimizi oluşturan bütün konular sevgi ile ilgilidir, sonraları ise bütün sevgilerimiz, düşüncelerimiz olur.

Albert Einstein

En yüksek sevgi; Allah sevgisi, en iyi sevgi; anne sevgisi.

Alman Atasözü

İnsan, yalnızca sevdiği zaman kötülük etmez.

Anatole France

Sevmek, insanların birbirlerine bakmaları değildir, birlikte aynı yöne doğru bakmalarıdır.

Andre Gide

Sevmekten sonra en büyük mutluluk, sevgiyi itiraf etmektir.

Andre Gide

Sevgi ne kadar büyükse, acısı da o kadar büyük olacaktır.

B. Spinoza

tçinde sevgi barınan için, bütün dünya tek bir ailedir.

Budha

Sevgiyle bakılan her şey güzeldir aslında, kim dünyayı daha çok severse, o daha güzel bulacaktır.

Christian Morgenstern

Sevgi bizi zamanın yıkımından koruyan, yıkılmaz bir kaledir.

Constance Foster

Bazen sevgi sayesinde her şey birbiriyle birleşir, başka bir zamanda ise nefret yüzünden, hepsi birbirinden ayrılır gider.

Empedocles

Çocuk sevgisi; sevildiğim için seviyorum, büyüklerin sevgisi; sevdiğim için seviliyorum, olgunlaşmamış sevgi; seni, sana gereksinmem olduğu için seviyorum, olgun sevgi; seni sevdiğim için, sana gereksinmem var.

Erich Fromm

Kendine karşı sevgi, başkalarını sevebilme yetisine sahip olanlarda görülür.

Erich Fromm

Fazla iktidar hırsı yüzünden düşen melekler oldu, fazla bilgi arzusu da insanları düşürdü; fakat sevecenliğin fazlası yüzünden tehlikeye giren ne bir melek, ne de bir insan olmuştur.

Francis Bacon

İnsan, başkasına ilham ettiğinden çok kendi duyduğu sevgiyle mutlu olur.

François de La Rochefaucauld

Sevgi insanı birliğe, egoizm ise yalnızlığa götürür.

Friedrich Schiller

Hayat sevginiz, en yüksek umudunuza beslediğiniz sevgi olsun, en yüksek umudunuz da en yüksek hayat düşünceniz olsun.

Friedrich Nietzsche

Hangi acı, sevginin verdiği acıdan daha soylu daha değerlidir.

George Sand

Kimyacı; kalbinden şefkat, saygı, özlem, sabır, pişmanlık, sürpriz ve affedicilik elementlerini çıkarabilir ve bunları birleştirerek sevgi adı verilen tek bir atom haline dönüştürebilir.

Halil Cibran

Başka bir insanın mutluluğu, güvenliği ve gelişimi bizim için kendi mutluluğumuz, güvenliğimiz ve gelişimimiz kadar, önemli hale geldiğinde sevgi vardır.

Harry Stack Sullivan

Sevginin varlık nedeni, bizi mutlu kılmak değildir. Benim inancıma göre sevgi, acı çekmelerde, çilelere katlanmalarda ne kadar güçlü olduğumuzu bize göstermek için vardır.

Herman Hesse

Sevgi, dostlara saygılı olmakla güçlenir.

Hz. Ali (r.a.)

Sevdiğin kimseyi ölçülü sev, olabilir ki günün birinde düşmanın olur, düşmanına karşı da aşırı gitme, olabilir ki günün birinde dostun olur.

Hz. Muhammed (sav.)

Din, millet, vatan, namus ve devlet gibi yüce şeylere şiddetli sevgi; yüce ve büyük sevgidir, o ise hakiki insanlarda bulunur.

İ. Hakkı Bıçakçızade

Sevgi ve beceri yan yana geldiğinde, muhteşem bir eserin ortaya çıkmasını bekleyin.

John Ruskin

Sevgi, sadece anı yaşar, ne geriye dönüp eskinin iyi günlerinden bahsederek, günümüzde geçmişin güvencesini bulur, ne de yarın için yaşar.

Leo Buscaglia

Sevgi her zaman kolların açık duruşudur, sevgi için kollarınızı kaparsanız, kendiniz dışında tutacak hiçbir şey kalmadığını görürsünüz.

Leo Buscaglia

Verdikleri sevgiyi tam ölçüsünde geri almak isteyenler, ciddi düş kırıklığına uğrayacaklardır, sevgi, eşit miktarlarda ölçülüp dağıtılamaz.

Leo Buscaglia

Anladım ki Allah insanların birbirinden ayrı ayn değil, tek vücut halinde yaşamalarını istediğinden, her birine kendi ihtiyaçlarını değil; hepsi için gerekli olan şeyleri ilham ediyor. Anladım ki insanlar, kendilerini düşünerek yaşıyor gibi görünse de gerçekte onları yaşatan tek şey sevgidir. Kim severse, Allah'a yaklaşır; Allah da ona yaklaşır, çünkü o, sevgiyi yaratandır.

Lev Tolstoy

Sevgiden acılar tatlılaşır; sevgi yüzünden bakırlar, altın olur; sevgi yüzünden tortular durulur, arınır; sevgiden dertler şifa bulur; sevgi yüzünden, padişah kul kesilir.

Mevlana

Yaşamlarımızın değişik aşamalarındaki sevgi işaretleri farklılık gösterir, bağımlılık, ilgi, hoşnutluk, kaygı, sadakat, keder; ancak yürekteki sevgi hiç değişmez. Her şeye karşın, insanların birbirleriyle bağ kurma kapasiteleri vardır.

Michael Dorris

Sevginin bulunmadığı yerde, aklı da arama.

Mihayloviç Dostoyevski

Hiçbir şey bilmeyen, hiçbir şeyi sevmez, hiçbir şey yapamayan, hiçbir şey anlamaz. Hiçbir şey anlamayan değersizdir, oysa anlayan kişi aynı zamanda sever, farkına varır, görür... Bir şeyin, aslında ne kadar bilgi varsa, daha fazla sevgi vardır.

Paracelsus

Sevgisiz bir saray, eski bir kulübeden farksızdır; içinde sevgi olan küçük bir barakaysa, ruh için bir saraydır.

Robert G. Ingersol

Sevgi, Allah'ın yarattığı şeylerin en yükseğidir; fakat sevgi sahibi olan insanın, para sahibi de olması, çok büyük bir bahtiyarlıktır.

Russell H. Conwell

Sevgi, karşılıklı verilen mutluluktur.

Sabina

Sevgi, kötülüğü yok ettiği gibi, iyiliği de yaymaktadır, katı kalpleri yumuşatmakta, insan doğasının en saf yönünü oluşturmaktadır. Sevgi, insanlığın dayandığı en büyük hakikattir.

Samuel Smiles

Duyguları en iyi şekilde sevgi sayesinde harekete geçirmek mümkündür; daha doğrusu, duygular başka şekilde harekete geçmez. Kalp, kalbe etki etmelidir, gönlü sevgiyle dolu kişinin tüm ilişkilerinde karşısındakini etkilediği görülmüştür.

Samuel Smiles

Sevgi, bilgi ve çalışmanın; ne vatanı olur, ne gümrük duvarları, ne de üniforması.

Sigmund Freud

Ben bu dünyaya kin değil, sevgi paylaşmaya geldim.

Sophokles

Yağmuru sevdiğini söylüyorsun; ama yağmur yağınca şemsiyeni açıyorsun. Güneşi sevdiğini söylüyorsun; ama güneş açınca gölgeye kaçıyorsun. Rüzgarı sevdiğini söylüyorsun, rüzgar çıkınca, pencereni örtüyorsun. İşte bundan korkuyorum; çünkü beni de sevdiğini söylüyorsun.

William Shakespeare

Sevgi ektiğimiz yerde, sevinç büyür.

William Shakespeare

Amaç, sevgi uğruna ölmek değil; uğrunda ölünecek sevgi bulmaktır.

William Shakespeare

İçinden şöyle bir etrafına baktı mı insan, sevginin nasıl hayat verdiğini öğrenir.

Wolfgang Van Goethe

Seven iki kalp, iki mıknatıslı saat gibidir; birinde kıpırdayan bir şey ötekini de harekete geçirir; çünkü her ikisinde de etki eden şey, içlerinden geçen tek kuvvettir.

Wolfgang Van Goethe

Tabiatın tacı, sevgidir, ancak sevgi yoluyla ona yaklaşılabilir. Sevgi bütün varlıklar arasında uçurumlar yaratır, ama her şey birbiriyle kucaklaşmak ister; her şeyi bir araya çekmek için birbirinden ayırmıştır.

Wolfgang Van Goethe

Gerçek sevgi; iyilik gördüğünde artmayan ve kötülük gördüğünde eksilmeyendir.

Yahya bin Muaz

Sevgi İle İlgili Güzel ve Anlamlı Sözler

1 ~ Çok müsaitti gözlerin seviImeye, azıcık bakayım derken içine düştüm…

2 ~ Gel beraber aIaIım nefesimizi sevdiğim, sensiz boğazımdan geçmiyor.

3 ~ Ya kırdığın kaIbi AIIah seviyorsa? BiIemezsin. BiIseydin ödün kopardı, dokunamazdın.

4 ~ Tabiatın tacı, sevgidir, ancak sevgi yoluyla ona yaklaşılabilir. Sevgi bütün varlıklar arasında uçurumlar yaratır, ama her şey birbiriyle kucaklaşmak ister; her şeyi bir araya çekmek için birbirinden ayırmıştır. Wolfgang Van Goethe

5 ~ Çocuk sevgisi; sevildiğim için seviyorum, büyüklerin sevgisi; sevdiğim için seviliyorum, olgunlaşmamış sevgi; seni, sana gereksinmem olduğu için seviyorum, olgun sevgi; seni sevdiğim için, sana gereksinmem var. Erich Fromm

6 ~ Sevgi, kötülüğü yok ettiği gibi, iyiliği de yaymaktadır, katı kalpleri yumuşatmakta, insan doğasının en saf yönünü oluşturmaktadır. Sevgi, insanlığın dayandığı en büyük hakikattir. Samuel Smiles

7 ~ Sevginin varlık nedeni, bizi mutlu kılmak değildir. Benim inancıma göre sevgi, acı çekmelerde, çilelere katlanmalarda ne kadar güçlü olduğumuzu bize göstermek için vardır. Herman Hesse

8 ~ Birbirimize söylediğimiz sevgi sözcükleri, yüreğimizin gizli cennetinde depolanır. Bir gün yağmur olarak düşer, ya da etrafa çiğ gibi yayılır. Böylece sevgi dünyamız yeşillenir. Mevlana

9 ~ Başka bir insanın mutluluğu, güvenliği ve gelişimi bizim için kendi mutluluğumuz, güvenliğimiz ve gelişimimiz kadar, önemli hale geldiğinde sevgi vardır. Harry Stack Sullivan

10 ~ Sevdiğin kimseyi ölçülü sev, olabilir ki günün birinde düşmanın olur, düşmanına karşı da aşırı gitme, olabilir ki günün birinde dostun olur. Hz. Muhammed (sav.)

11 ~ Sevgi, sadece anı yaşar, ne geriye dönüp eskinin iyi günlerinden bahsederek, günümüzde geçmişin güvencesini bulur, ne de yarın için yaşar. Leo Buscaglia

12 ~ Gençliğimizde, düşüncelerimizi oluşturan bütün konular sevgi ile ilgilidir, sonraları ise bütün sevgilerimiz, düşüncelerimiz olur. Albert Einstein

13 ~ Hayat sevginiz, en yüksek umudunuza beslediğiniz sevgi olsun, en yüksek umudunuz da en yüksek hayat düşünceniz olsun. Friedrich Nietzsche

14 ~ Bazen sevgi sayesinde her şey birbiriyle birleşir, başka bir zamanda ise nefret yüzünden, hepsi birbirinden ayrılır gider. Empedocles

15 ~ Karanlık karanlığı defedemez; bunu sadece ışık yapabilir. Nefret nefreti defedemez; bunu sadece sevgi yapabilir. Martin Luther King

16 ~ Sevgisiz bir saray, eski bir kulübeden farksızdır; içinde sevgi olan küçük bir barakaysa, ruh için bir saraydır. Robert G. Ingersol

17 ~ Sevgiyi yüreğinden eksik etme. Sevgisiz yaşam, bütün çiçeklerinin ölmüş olduğu güneş olmayan bir bahçe gibidir. Oscar Wilde

18 ~ Sevgiyle bakılan her şey güzeldir aslında, kim dünyayı daha çok severse, o daha güzel bulacaktır. Christian Morgenstern

19 ~ İnsan, başkasına ilham ettiğinden çok kendi duyduğu sevgiyle mutlu olur. François de La Rochefaucauld

20 ~ Her yerde olmak gibi bir duan varsa; gönüllere gir. Çünkü sevenler; sevdiklerini gönüllerinde taşırlar. Mevlana

21 ~ Sen kalbini taşıdığını sanırsın. Oysa kalbin seni taşımaktadır, sevgi ve umutla. Tayfun Topaloğlu

22 ~ Amaç, sevgi uğruna ölmek değil; uğrunda ölünecek sevgi bulmaktır. William Shakespeare

23 ~ Sevginin gücü, güce olan sevgiye üstün geldiğinde, dünya barışı tanıyacaktır. Jimi Hendrix

24 ~ Kendine karşı sevgi, başkalarını sevebilme yetisine sahip olanlarda görülür. Erich Fromm

25 ~ En yüksek sevgi; Allah sevgisi, en iyi sevgi; anne sevgisi… Alman Atasözü

26 ~ Sevmekten sonra en büyük mutluluk, sevgiyi itiraf etmektir. Andre Gide

27 ~ Sevgi insanı birliğe, egoizm ise yalnızlığa götürür. Friedrich Schiller

28 ~ Sadece sevgiyi tut içinde, diğerlerini bırak gitsin. Tayfun Topaloğlu

29 ~ Sadece sevgi dolu bir bakış, bir insanın hayatını değiştirebilir. Osho

30 ~ Ben bu dünyaya kin değil, sevgi paylaşmaya geldim. Sophokles

31 ~ Sevgi ektiğimiz yerde, sevinç büyür. William Shakespeare

32 ~ Kapımıza değil kalbimize vuran buyursun. Şems-i Tebrizi

33 ~ Ona gösterdiğin sevgidir senin yaşamını değerli yapan.

34 ~ Öğrendik ki her yarayı saran zaman değil sevgidir.

35 ~ Sevmek inanmak demektir. Van Goethe

36 ~ Sevgi, karşılıklı verilen mutluluktur. Sabina

37 ~ Sevgi, doğanın ikinci güneşidir. G. Chapman

38 ~ Sevgi, dostlara saygılı olmakla güçlenir. Hz. Ali

39 ~ İnsan sevmeye başladı mı yaşamaya da başlar.

40 ~ Hayat küçük şeylerden oluşur sen seversen büyük olurlar.

41 ~ Velhasıl kelam kalp herkeste var yürek denen başka bir şey.

42 ~ İçinde sevgi barınan için, bütün dünya tek bir ailedir. Budha

43 ~ İnsan, yalnızca sevdiği zaman kötülük etmez. Anatole France

44 ~ Sevgi ne kadar büyükse, acısı da o kadar büyük olacaktır. B. Spinoza

45 ~ Sevginin bulunmadığı yerde, aklı da arama. Mihayloviç Dostoyevski

46 ~ Hangi acı, sevginin verdiği acıdan daha soylu daha değerlidir. George Sand

47 ~ Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez. Mevlana

48 ~ Sevgi bizi zamanın yıkımından koruyan, yıkılmaz bir kaledir. Constance Foster

49 ~ Her şeyden önce birbirinizi candan sevin. Çünkü birçok kötülüğü örter. Petrus

50 ~ Sevgi, bilgi ve çalışmanın; ne vatanı olur, ne gümrük duvarları, ne de üniforması. Sigmund Freud

51 ~ Sevgi ve beceri yan yana geldiğinde, muhteşem bir eserin ortaya çıkmasını bekleyin. John Ruskin

52 ~ Gerçek sevgi; iyilik gördüğünde artmayan ve kötülük gördüğünde eksilmeyendir. Yahya bin Muaz

53 ~ Sadece sevmeye başla. Yavaş yavaş. Çok daha fazla sevginin sana geri döndüğünü göreceksin. Osh

54 ~ Sevmek, insanların birbirlerine bakmaları değildir, birlikte aynı yöne doğru bakmalarıdır. Andre Gide

55 ~ İçinden şöyle bir etrafına baktı mı insan, sevginin nasıl hayat verdiğini öğrenir. Wolfgang Van Goethe

56 ~ Ezelden beri, insan sevgi denen şu gizemli varlığı keşfettiğinden beri kırılır durur kalpler. Paulo Coelho

57 ~ Din, millet, vatan, namus ve devlet gibi yüce şeylere şiddetli sevgi; yüce ve büyük sevgidir, o ise hakiki insanlarda bulunur. İ. Hakkı Bıçakçızade

58 ~ Sevgi her zaman kolların açık duruşudur, sevgi için kollarınızı kaparsanız, kendiniz dışında tutacak hiçbir şey kalmadığını görürsünüz. Leo Buscaglia

59 ~ Verdikleri sevgiyi tam ölçüsünde geri almak isteyenler, ciddi düş kırıklığına uğrayacaklardır, sevgi, eşit miktarlarda ölçülüp dağıtılamaz. Leo Buscaglia

60 ~ Sevgi, Allah’ın yarattığı şeylerin en yükseğidir; fakat sevgi sahibi olan insanın, para sahibi de olması, çok büyük bir bahtiyarlıktır. Russell H. Conwell

61 ~ Sevgiden, tortulu bulanık sular arı-duru bir hale gelir. Sevgiden, dertler şifa bulur. Ölüler dirilir. Sevgiden, padişahlar kul olur. Bu sevgi de bilgi neticesidir. Mevlana

62 ~ Sevgiden acılar tatlılaşır; sevgi yüzünden bakırlar, altın olur; sevgi yüzünden tortular durulur, arınır; sevgiden dertler şifa bulur; sevgi yüzünden, padişah kul kesilir. Mevlana

63 ~ Seven iki kalp, iki mıknatıslı saat gibidir; birinde kıpırdayan bir şey ötekini de harekete geçirir; çünkü her ikisinde de etki eden şey, içlerinden geçen tek kuvvettir. Wolfgang Van Goethe

64 ~ Kimyacı; kalbinden şefkat, saygı, özlem, sabır, pişmanlık, sürpriz ve affedicilik elementlerini çıkarabilir ve bunları birleştirerek sevgi adı verilen tek bir atom haline dönüştürebilir. Halil Cib

65 ~ Fazla iktidar hırsı yüzünden düşen melekler oldu, fazla bilgi arzusu da insanları düşürdü; fakat sevecenliğin fazlası yüzünden tehlikeye giren ne bir melek, ne de bir insan olmuştur. Francis Bacon

66 ~ Karşılığında sevgi uyandırmadan seviyorsanız, yani sevgi olarak sevginiz karşılıklı sevgi yaratmıyorsa; seven bir kişi olarak dışa vurumunuzla kendinizi sevilen bir kişi yapamıyorsanız, sevginiz güçsüzdür, bu bir talihsizliktir. Karl Marx

67 ~ Duyguları en iyi şekilde sevgi sayesinde harekete geçirmek mümkündür; daha doğrusu, duygular başka şekilde harekete geçmez. Kalp, kalbe etki etmelidir, gönlü sevgiyle dolu kişinin tüm ilişkilerinde karşısındakini etkilediği görülmüştür. Samuel Smiles

68 ~ Yaşamlarımızın değişik aşamalarındaki sevgi işaretleri farklılık gösterir, bağımlılık, ilgi, hoşnutluk, kaygı, sadakat, keder; ancak yürekteki sevgi hiç değişmez. Her şeye karşın, insanların birbirleriyle bağ kurma kapasiteleri vardır. Michael Dorris

69 ~ Hiçbir harfi sensiz bir cümleye kurban etmedim.

70 ~ Gülüşünü seversin, sesini seversin, sohbetini seversin. Sevmek için iIIa ki yüzünü görmek şart değiI. Yüreğinde duruşunu seversin.

71 ~ Anladım ki Allah insanların birbirinden ayrı ayn değil, tek vücut halinde yaşamalarını istediğinden, her birine kendi ihtiyaçlarını değil; hepsi için gerekli olan şeyleri ilham ediyor. Anladım ki insanlar, kendilerini düşünerek yaşıyor gibi görünse de gerçekte onları yaşatan tek şey sevgidir. Kim severse, Allah’a yaklaşır; Allah da ona yaklaşır, çünkü o, sevgiyi yaratandır.Lev Tolstoy

72 ~ BesmeIesiz başIadım diye mi, doyamıyorum seni sevmeye?

73 ~ Senin için yaprakIarını kopardığım papatyaIardan dün gece özür diIedim. HakIısınız dedim. Ne sevdiği beIIi, ne sevmediği…

74 ~ ÖyIe çok yanar ki için dünyadaki bütün suçIarı işIediğini sanırsın. Oysa sadece sevmişsindir.

75 ~ Sevgi; insanın kaIbinde tomurcukIanan nadide bir çiçektir. Mühim oIan onu yara aImadan yaşatabiImektir.

76 ~ Sen AIIah’a diIenen diIek, gökIere uzanan eIIerimsin. Sen gözümden süzüIen yaş, tek düşüncem, hasretimsin. Sen yaşadığım ömür, en güzeI günIerimsin.

77 ~ ÖyIe bir ‘yâr’ sev ki evIadım; eIinde su tasıyIa, iftarı bekIeyen oruçIu gibi bekIesin seni.

78 ~ Ey gönüI; iIIe de birini seveceksen dışını değiI içini seveceksin. Gördüğünü herkes sever ama sen asıI görmedikIerini seveceksin. Sözde değiI özde aşk istiyorsan eIbet tene değiI cana değeceksin.

79 ~ Aynı günde dört mevsime şahit oImak gibi bir şey bu. Önce özIüyor, sonra ağIıyor, akşamIarı küsüyor, geceIeri çok seviyorum.

80 ~ Yağmuru sevdiğini söylüyorsun; ama yağmur yağınca şemsiyeni açıyorsun. Güneşi sevdiğini söylüyorsun; ama güneş açınca gölgeye kaçıyorsun. Rüzgârı sevdiğini söylüyorsun, rüzgar çıkınca, pencereni örtüyorsun. İşte bundan korkuyorum; çünkü beni de sevdiğini söylüyorsun. William Shakespeare

81 ~ Gece midir insanı hüzünIendiren, yoksa insan mıdır hüzünIenmek için geceyi bekIeyen? Gece midir seni bana düşündüren yoksa ben miyim seni düşünmek için geceyi bekIeyen?

82 ~ Hiçbir şey bilmeyen, hiçbir şeyi sevmez, hiçbir şey yapamayan, hiçbir şey anlamaz. Hiçbir şey anlamayan değersizdir, oysa anlayan kişi aynı zamanda sever, farkına varır, görür… Bir şeyin, aslında ne kadar bilgi varsa, daha fazla sevgi vardır. Paracelsus

83 ~ Kimi güzelim der sevdiğine, kimi özeIim. Ama sevgi ne güzeIIik ister, ne de özeIIik. Sevgi, sadece yürek ister.

84 ~ Provası yok hayatın. Ne yeniden yaşamak mümkün, ne de yaşadıkIarını siIebiImek. ÖnemIi oIan, iIk defa değiI son defa sevebiImek.

85 ~ Sevgi ne boğazda, ne mum ışığında yemek yemek, ne de pahaIı bir pırIanta demek. Sevgi; bir Iokmada iki mutIu insan demek…

86 ~ Güneşi seviyorum diyorsun güneş açınca gölgeye kaçıyorsun. Yağmuru seviyorum diyorsun yağmur yağınca şemsiyeni açıyorsun. Korkuyorum sevgiIim çünkü beni de sevdiğini söyIüyorsun.

Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
3. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Blogger Yardım veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Güzel Sözler

Tümü

Anlamlı SözlerTümü

Aşk SözleriTümü