En Yeniler

Oruçla İlgili Sözler

İşte geldi bir kutsal Ramazan ayı daha. Sizler amacıyla her gününü oruçlu geçireceğimiz bu kutsal ayda en güzel oruç sözleri hazırladık. Bu sayfamızda tespit edilen oruçla alakalı güzel sözleri çok beğeneceğinizi düşünüyoruz. Bu sayfamızda oruçla alakalı hadisleri de bulacaksınız. Orucun İslam dininde ne kadar mühim bir farz olduğunu bilmekteyiz. Bu kutsal Ramazan ayında bu oruçla alakalı hazırlamış olduğumuz güzel sözlerimizi dilerseniz whatsapp, twitterdan, dilerseniz de facebooktan paylaşabilirsiniz.

Allah’ım senin rızanla oruç tuttum, senin rızanla orucumu açıyorum.
Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. (Bakara suresi 183)
Oruçlunun iftar anında reddedilmeyen bir duası vardır.
Kim Ramazan orucunu farz olduğuna inanarak ve sevabını Allah’tan isteyerek gönül hoşluğu ve tam bir ihlas ile tutarsa geçmiş küçük günahları bağışlanır.
Oruçlu iken vefat etmiş kimseye Allah kıyamete kadar oruç tutmuş sevabı yazar.
Yalanla, gıybetle zedelenmeyen oruç, fenalıklara siperdir. Oruçlu olan bir kimse, bir müminin aleyhinde dedikodu ve ona eziyet etmedikçe, iftar edinceye kadar ibadettedir.
Kim iman ederek ve sevabını Allah’tan umarak Ramazan orucunu tutarsa önceki günahları affedilir.
Kim Allah Teâla yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar.
Cennet’in bir kapısı var, adına “Reyyan” derler, oradan ancak oruçlular girebilir.
Yemekten ve içmekten kesilmek oruç değildir. Oruç, çirkin söz söylemekten, kötü temastan, nefsin boyunduruğundan kurtulmak ve fena hareketlerden sakınmaktır.
Bu ayda (Ramazan) bir farzı yapmak, başka aylarda yetmiş farz yerine geçer.
Her bir iyilik için on mislinden yedi yüz misline kadar karşılık olabilir, fakat oruç başkadır. Çünkü oruç benim içindir ve onun ecrini ben vereceğim.
Oruçlu için birisi iftar ettiği vakit, öteki Rabbi ile karşılaştığı vakit olmak üzere iki sevinç vardır.
Ramazan’da orucunu tutup da Şevval’den de altı gün tutan kimse bütün sene oruç tutmuş gibidir. (R. Salihin, 1259)
Bu ayda (Ramazan) küçük büyük bir hayır yapan insan, başka aylarda bir farz eda etmiş gibi sevap alır.
Yalanla, gıybetle zedelenmeyen oruç, fenalıklara siperdir. Oruçlu olan bir kimse, bir müminin aleyhinde dedikodu ve ona eziyet etmedikçe, iftar edinceye kadar ibadettedir.
Her kim oruçluya bir yudum su verirse, Allah da ona benim mahşerdeki havuzumdan öyle bir su içirecektir ki, Cennete girinceye kadar bir daha susuzluk çekmeyecektir.”
Kim, üzerinde Ramazan ayının orucu olduğu halde ölecek olursa, (ölünün velisi) her bir gün yerine, bir fakire yiyecek versin.
Bu ay (Ramazan) Allah için açlık ve susuzluğun, takat ve ibadetin meşakkatlerine sabır ve tahammül ayıdır.
Kim oruçlu olduğu halde unutur ve yerse veya içerse orucunu tamamlasın. Çünkü ona Allah yedirip içirmiştir. (Müslim, Sıyam 171, (1155); Tirmizi, Savm 26, (721))
Sayfamız ve sitemiz ile alakalı öneri, yorum ve görüşlerinizi bekliyoruz. Sayfalarımıza güzel sözler de ekleyebilirsiniz. Bunun amacıyla bize yorum bölümümüzden yazabilirsiniz.
Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
3. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Blogger Yardım veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Güzel Sözler

Tümü

Anlamlı SözlerTümü

Aşk SözleriTümü