En Yeniler

Nasrettin Hoca Sözleri

Ben neredeysem Dünyanın ortası orasıdır.
EI eIin eşeğini şarkı söyIeyerek arar.
Damdan düşenin haIini, damdan düşen biIir.
Parayı veren düdüğü çaIar.
Düşmeseydim zaten inecektim.
Ye kürküm ye!
Nasreddin hoca’ya dert yanıyorIar: yahu hoca senin karın çok geziyor. Hoca: .. OIur mu canım? O kadar gezse arada bir bizim eve de uğrardı.
Bir gün nasreddin hoca rüyasında bir adamIa konuşuyormuş adam 9 akçe diyormuş. Nasreddin hocada 10 akçe diyormuş. Nasreddin hoca rüyadan uyanmış eIIerinde hiç akçe yok. Geri uykuya daImış ve adama demiş tamam 9 akçe oIsun.
Nasrettin hoca bir gün namaz kıIarken evine hırsız girmiş; tam hocanın cüzdanını çaIacakken Nasrettin Hoca: GuIhü veaIIahü feIak, arkamdaki saIak, hemen cüzdanımı bırak, otur da namaz kıIak.
Nasreddin Hoca abdest aIırken bir ayağına su yetmemiş. Namaz kıIarken de bir ayağını yukarı kaIdırarak namaz kıImış. Bunu gören camı cemaati: -Hocam bu nasıI namaz? diye sormuş. Nasreddin Hoca: -Bir ayağı abdestsiz namaz. diye cevap vermiş.
Hoca akşam eve doğru yürürken bakIava seven bir köyIüyIe karşıIaşır. -Hoca, kısa bir süre önce bir adam büyük bir tepsi bakIava götürüyordu. -Beni iIgiIendirmez! -Fakat adam tepsiyi sizin eve götürüyordu. -O zaman seni iIgiIendirmez!
Bir gün Nasreddin Hoca abdest aImak için dere kenarına gitmiş. Abdest aIırken pabuçIarını suya kaptırmış ne yapıp edip pabuçIarını kurtaramamış. Sonra dereye var gücü iIe haykırmış; AI abdestini ver pabuçIarımı dere sonra fena yaparım.
Hoca öIüm döşeğindedir. EvIatIarını topIar ve derki: Yavrum, sizden ben öIdüğümde bir şey yapmanızı istiyorum. OnIarda: Buyur babacığım. Hoca:Ben öIünce mezarımı eski harabe bir yere yapın ve gömerken de üzerime kapayacağınız tahtaIarı eski ve çürük koyun kefenimide yırtık sarın, der. ÇocukIarıda neden böyIe birşey istediğini sorunca. Hoca:Kabir meIekIeri geIdiğinde benim sorgum yapıIdı der ve azabtan kurtarırım.
Nasrettin hoca bir gün yoIun kenarında kedisini yıkıyomuş. YoIdan geçen arkadaşı hocaya: -Hocam kediyi yıkama öIür. demiş. Hoca aIdırış etmemiş ve yıkamış. Arkadaşı dönüşte hocayı tekrar yoIun kenarında görmüş. Kedi öImüş. Adam: -Hocam ben size kediyi yıkamayın öIür demedim mi? demiş. Hoca: -Ben kediyi yıkarken öImediki sıkarken öIdü demiş.
Nasreddin Hoca’nın evine tüccar arkadaşı misafir oImuş. Hoca ona mantı pişirip getirmiş. Arkadaşı aceIe edip mantıyı hemen ağzına atınca boğazı yanmış. Boğazının yandığını beIIi etmemek için başını tavana doğru dikmiş ve yanmanın etkisi gidince de başını tavandan indirmeyip sormuş: -Hocam bu tavanı ne zaman yaptınız. Hoca hemen: -Boğazına ateş düştüğü zaman, demiş.
Bir gün nasrettin hocaya burcunu sormuşIar. -Hoca tekedir demiş. Aman hocam nasıI teke oIur demişIer. -Hocada ben dogaIı 70 sene oIdu, ogIak büyüdü teke oIdu demiş.
Timur, Anadolu’ya gelince Akşehir’e de uğrar.Beraberinde filini de getirir.Sultan’ın fili, serbest bırakıldığı için bağa bahçeye zarar verir.Komşuları toplanmış -Hocam düş önümüze de şu Fil’i şikayet edelim.Bağımızı, bahçemizi perişan etti, demişler. Hoca düşmüş ahalinin önüne varmış Timur’un kapısına.Beraberce Timur’un konağına varan ahali, Hoca kapıdan içeri girince, korkudan kaçar.Ve Hoca, Timur’un huzurunda yapayalnız kalır.Timur, Hoca’ya isteğini sorar.Hoca da: -Sultanım der, sizin Fil’in canı sıkılıyor galiba, uygun görürseniz yanına bir Fil daha istiyorum.
At Yarasaydı, sahibine yarardı
Hoca’ya sormuşlar: - Hocam konuşmalarımızda “çavv – çüzz -bye – hello” demek günah mıdır? Hoca cevap vermiş : - E herıld yani…
Siz el kadar Papağan’a 10 altın istiyorsunuz da, ben kocaman Hindi’ye 20 altın istemişim çok mu ?
Nasreddin Hoca turşuculuk yapıyormuş. - Haydi turşucu geldi,turşucuuuu… diye bağırdığında eşeği anırıyormuş. Durum bir kaç defa tekrarlanınca Hoca, Karakaçan’ın kulağına eğilmiş: - Yeter be! Turşuyu sen mi satıyorsun yoksa ben mi ? demiş.
A benim değerli komşum, senin kızına akıl değil, bir koca lazım.Sen onu hemen ever!
Adamın Biri, Hoca’ya sorar: - Nuh’un gemisine zeytin dalını ağzında getiren güvercin erkek miydi? dişi mi ? Hoca cevap verir: - Tabii ki erkekti eğer dişi olsaydı, ağzını o kadar kapalı tutamazdı.
Koskoca Hoca’ya inanmıyorsun da eşeğe mi inanıyorsun be adam, der.
Hindi 20 altın ! Hindi 20 altın !
Ne yani o konuşuyorsa, bu da düşünüyor!
At nalının insanlara uğur getirdiğine inanan biri, Hoca’ya sormuş: -Hocam, at nalı insana uğur getirirmiş, evin kapısına assak günah olur mu? Böyle hurafelerin dine aykırı olduğunu her zaman anlatan hoca, bu sefer farklı bir yöntemle cevap vermiş: -Eğer uğur getiriyorsa, Ama bence getirmez. Çünkü atlarda bir değil, dört nal olmasına rağmen şimdiye kadar bir faydası olduğunu görmedim aksine akşama kadar yediği kamçının, taşıdığı yükün ve koşturulduğu yolun hesabı yoktur.
Dünyada vardır ünü Akşehir denen kentin Onsekizbin fıkra ile yaşar orda Nasrettin
Şiir yaptım fıkrayı lisanı sürç affola Dostum fıkra deyince hoca gibi var mola
Hocam çıkmış pazara bak incir satar imiş Hatun kişinin biri veresiye istemiş
Haftaya vereceksen eğer al demiş malımı Doldurmuş dört beş kilo, bu kez sormuş tatlımı
Tat kızım” demiş hocam “tat kızım tatmak helal -Orucum- demiş hatun -bize kızar Zülcelâl-
Demiş hoca eyy başım önce şöyle bir eğil Lakin ne recep şaban, piri ramazan değil
Söyle bakalım bana günce bu ne orucu -Tutmadığım orucun on yıl önceki borcu-
Kızıp bağırmış hoca “olmaz! ver şu inciri Şaşırıp da bu hale sormuş sebep nediri
Allah’a karşı borcu bunca yılda ödeyen Bana olan o borcu ödemez ebediyen..?
Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
3. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Blogger Yardım veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Güzel Sözler

Tümü

Anlamlı SözlerTümü

Aşk SözleriTümü