En Yeniler

Sevgiye Saygı Göstermek

Sevgi benim ve her insanın isteyebileceği,  Allah’ın çok büyük bir lütfüdür. Ahlaki, Kişiliği ve İnancı ne olursa olsun, her İnsan etrafındaki İnsanlarda Sevgiyi arar.
Kendimizde ne kadar çok sevilecek ve Saygı duyulacak özellik varsa, İnsanlar biri o oranda sevip sayarlar. Değil midir ki İnsan dünyadaki tüm Varlıklara sevgi besleyebilir, ama gerçek Sevgiyi ve bunun getirebileceği Saygıyı, güzel Ruhlu insanlar duyabilir. Kaldı ki Dünya Sevgi üzerine kurulu değil midir? Saygı, Sevgi duyulan kişiye verilen değerin ifadesi değil midir? Karşımızdaki kişiye ne kadar önem verdiğinin ve onu ne kadar ciddiye aldığının göstergesidir. Bu Sevgiyi yaşayan insan, karşısındaki Kişiyi, ona zarar verebilecek en küçük veye büyük şeylerden sakınır korur kollar. Unutmayalım ki biz nasıl sevgi ve saygı görmek istiyorsak, karşımızdaki insan ada bize yapılmasını istemediğimiz davranışta bulunmamalıyız.Maalesef Sevgiyi bu kadar önemli gören İnsanların çok az bir kısmı Saygının da en az Sevgi kadar önemli ve güzel bir duygu olduğunun bilinci dedir. Oysaki Sevgi ve Aşk o kadar güzel bir Hediye ve Nimet olursa olsun, Saygının olmadığı bir Sevgide bu Duygunun tam anlamıyla ve sürekli ve mümkün olabileceğine ihtimal veremiyorum. Bir insana duyulan Sevginin ‘Gerçek Sevgi’ olabilmesi için, kişiye Saygı duyulması şarttır. Allah insanı, tüm diğer Varlıklardan farklı olarak ‘Ruh Sahibi’ olarak yaratmıştır. Her insan, Kalbinin güzelliği oranında Sevgiyi ve Aşkı yaşar.
Sevgi Allah’ın biz İnsanlar için yarattığı, dünyada ve Ahirette en çok hoşuna gidecek nimetlerdendir, diye düşünüyorum. Sevginin olamayacağı gibi Saygı olmadan Dostluk, Arkadaşlık, Sırdaşlık güven gibi özelliklerin tam olarak itimat edilebileceği ve uzun sürebileceği mümkün değildir. Bunun içindir ki aile içinde Saygı ile yetişen her bir Çocuk ilerde Sevginin değerini ve kıymetini verir.
Saygı nedir? Saygı bence güvenmektir samimi olmaktır.
Saygı nedir? İnsanın düşüncelerini göz önüne alarak onu incitmeden, kırmadan ona yaklaşımda bulunmaktır.
Saygı nedir? Bence Saygı, güzel davranıştır.
Saygı nedir? Allah’ın yarattığı tüm güzelliklere yargılamadan, biraz olsun karşıdakinin   penceresinden bakmaktır.
Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
3. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Blogger Yardım veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Güzel Sözler

Tümü

Anlamlı SözlerTümü

Aşk SözleriTümü