En Yeniler

Keşfedilmeyi Bekliyen Özlü Sözler

Çiçekleri asla dinlememeli.Onlara sadece bakmalı ve koklamalı.

"Alışveriş merkezine her gidişinde, ruhundan bir parça yitirirsin içinde."

Ahmet Hamdi TanpınarTalihimizin en hazin tarafı neresidir biliyor musun Mümtaz? İnsanın yalnız insanla meşgul olması. Bütün bina onun üzerinde kuruluyor; dışarıda ve içeride farkında olsun olmasın, insan insanı malzeme gibi kullanıyor. kinimiz garazımız, büyüklük arzumuz, aşkımız yeisimiz, ümidimiz hep onunla. Dilenciyi ve fakiri çıkar, merhamet ve gufran kalmaz, birdenbire fakirleşiriz. Hayır, insan insanla meşgul. İnsanoğlu insana yüklenerek yaşıyor.

Sophie'nin Dünyası adlı eserde de karşılaştığımız içsel keşif örneklerinden birisi. Kitabın muhatap aldığı kesimin bir yaşı yok, herkes okuyabilir ama sanki Tom Robbins yüzlerce çocuğu gözlemleyip, onların iç sesi gibi tanımlamalar yaptığı için bu kitabı en çok çocuklar anlamlandıracaktır.
Yaşı itibariyle dünyayı, evreni ve etrafında olup bitenleri sorgulamak adına taramalı bir tüfek hızında sonsuz soru soran çocuklar için yazılmış yüz gülümseten bir hikaye. Bu sonsuz soru döngüsü, bu sefer birayla şekilleniyor. Bira nedir, nasıl oluşur, babalarımız neden bira içer, bira içince beden ve zihin nereye gider gibi soruların cevabını bir çocuğa anlatırken, yetişkinlerin de kendinden bir şeyler bulup gülümsemesi sağlanmış. En azından bira deneyimi, bu gülümseme için belirleyici bir kıstas. Kitapta mühim olan; hikayeden çok, tanımlamalar ve bir çocuğa ulaşabilmek adına bilgilerin anlamını yitirmeden çocukların anlayabileceği seviyeye inmesindeki mükemmel yazım dili ve mizaç. Yer yer yapılan postmodern düzenine alaycı iğnelemeler, yetiştinlerin de eğlenerek okuyabileceğini göstermekte. Tom Robbins'in kendine özgü dili de sanki hayalgücü yüksek bir animasyon filminin metin halini okuyormuş hissi veriyor.

(Not: Kitap Amerikan ve Alman aile profilini çok net olarak çiziyor, buzdolabında bira değil de yoğurdu eksik etmeyen bir millet olduğumuz için onlar kadar içselleştirmemizin mümkün olduğunu sanmıyorum.)
B, Bira
Tom Robbins


7.6/10 (7 oy)
19 kişi okudu.

 Okuyacaklarıma Ekle

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş Mesaj olarak gönder


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});


İKİ GÖZÜM, bir alıntı ekledi. 12 dk. · Kitabı okuyor

""Bir insan ne kadar sana benzerse, o kadar da benzemez
Hiçbir insanın bir başka benzeri yoktur""Keşfet facebook, twitter, pinterest yada instagram gibi popüler sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak ruh halinizi ve düşüncelerinizi etkili bir şekilde yansıtabilirsiniz.Güzel Sözler

kapak-sozler.blogspot.com
Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
3. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Blogger Yardım veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Güzel Sözler

Tümü

Anlamlı SözlerTümü

Aşk SözleriTümü