En Yeniler

Halep ölüyor dünya sessiz!

Son 6 yıldır insanı insanlığından utandıran zulümlere sahne olan Suriye'de vahşet durmak bilmiyor. Sivil halkın hedef alındığı saldırılarda binlerce insan hayatını kaybetti ve kaybetmeye devam ediyor.
Hayatta kalanlar ise bombalar, silahlar ve açlık tehdidi altında ölüm kalım savaşı veriyor.
Suriye'nin kuzeyindeki Halep, başkent Şam'dan sonra ülkenin ikinci büyük kenti. Türkiye sınırına uzaklığı 40 km. Merkezin batısını rejim, doğusunu muhalifler kontrol ediyor. Rejim  kuşatmasında yaklaşık 300 bin sivilin bulunduğu doğu Halep'te halk son 3 ayı aşkın süredir temel insani ihtiyaçlarını gideremiyor.
Son iki hafta içinde kentin doğusundaki tüm hastaneler ve sağlık merkezleri rejim saldırılarıyla hizmet dışı kaldı. Tüm okulların kapalı olduğu bölgede vurulmayan, ekmek çıkarmaya devam eden sadece 3 fırın bulunuyor.

Yaklaşık 300 bin sivil, rejimin son ilerlemesiyle 30 kilometrekarelik bölgede sıkıştı. 
Halep'te 2 kilometre karelik bir alana sıkışan siviller zalim Esed tarafından kurşuna dizilerek, kadınlar esir alınıyor. İşte Halep'teki son durum ve ayrıntıları...
Son 27 günde 991 sivilin öldürüldü.

Rusya ile öğleden sonra başlayan ve 19.00 sularında sonuçlanan görüşmelerde, kuşatma altındaki bölgede bulunanların güvenli şekilde tahliye edilmesi konusunda mutabakata varıldı.
Mutabakata göre, ilk etapta bölgede sıkışan sivillerin Halep’in batısına çıkarılmasına öncelik verilecek. Bu amaçla bölgeye sivilleri taşıyacak otobüsler gönderildi.  
Taraflar arasındaki uzlaşma, ikinci etapta, kent merkezinin doğusundaki silahlı muhaliflerin de güvenli şekilde tahliyelerini öngörüyor. Muhalif grupların büyük bölümünün kentten ayrılmayı kabul ettiği öğrenildi.
15.12.2016
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Halep'ten tahliye edilen 16 otobüslük ikinci sivil konvoyunun da ÖSO denetimindeki bölgeye ulaştığını açıkladı. Üçüncü konvoy yolda.
AA: İran komutasındaki Şii milisler ateş açtı
Ateşkesi İran engellemişti
Rusya: 6 bin sivil doğu Halep'i terk etti
Kızılay Başkanı Kerem Kınık'ın Al Jazeera'ye verdiği bilgilere göre, yaklaşık 55 bin kişinin Perşembe'ye kadar tahliye edilmesi bekleniyor ancak sayı artabilir. 

15 Aralık'ta başlayan ve defalarca engellenen tahliye dünden bu yana sorunsuz bir şekilde devam ediyor.

148 ağır yaralı Hatay'a getirildi
Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Halep'ten tehliye edilenlerin sayısının 25 bini aştığını ve tahliyenin yarın sabaha kadar bitebileceğini açıkladı.
kısaca Özet Gecersekgüncelleme 14.12.2016
Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
3. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Blogger Yardım veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Güzel Sözler

Tümü

Anlamlı SözlerTümü

Aşk SözleriTümü