-->

En Yeniler

3 Kardeş 'Tüp Mide' Ameliyatıyla 2 Yılda 210 Kilo Verdi

 

2 sene önce Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim azası Prof.Dr. Nurullah Bülbüller ile görüşen 38 yaşında olan Okan, 34 yaşındaki Gülsen ve 36 yaşındaki Aynur Kuşkaya kardeşler, aşırı kilolarından kurtulmak istediklerini söyledi. Prof. Dr. Nurullah Bülbüller tarafından 'tüp mide' operasyonu yapılan kardeşlerden Okan Kuşkaya 185 kilodan 100 kiloya, Gülsen Kuşkaya 145 kilodan 85 kiloya, Aynur Kuşkaya 120 kilodan 55 kiloya düştü. Obezite problemi yaşayan 3 kardeş, operasyon sayesinde kilonun yanı sıra, yandaş rahatsızlıklardan (şeker ve tansiyon) da kurtuldu.

NEDENİ BİLİNMEYEN YEME İSTEĞİ

İlk ameliyat olan Gülsen Kuşkaya, anne ve babasının kaybının hemen peşinden psikolojik rahatsızlık yaşadığını, hormonal bozuklukların da aşırı kiloya kapı araladığını söyledi. Gülsen Kuşkaya, "Nedenini bilemediğim yemek yeme isteği neticesi genç yaşta aşırı kilolu biri oldum. Sıhhat meselelerim her geçen gün hayat kalitemin bozulmasına sebep oldu. Yıllar önce umursamadığım kilolarım bana meseleler yaşatmaya başladı. Aslında hanede mesele yoktu. Zira üç kardeş üçümüz de kiloluyduk. Evin dışına çıkınca sorunlar başlıyordu. Taksiye binmek, kıyafet almak, hem de acıkınca yemek yemek dahi sorun oluyordu. Hocamızı tanıdık ve tüm sorunlarımızdan kurtulduk" dedi.

 

KİLO HASEBİYLE BEKAR KALDIK

Küçük yaştan beri aşırı kilolarının kendisi için her alanda mesele olduğunu söyleyen Aynur Kuşkaya, "Üçümüz de bekarız. Bizim yaşımızdaki arkadaşlarımız tek tek izdivaç etti. Bu beni oldukça kıskandırıyordu. Gittikçe yalnızlaşıyordum. Zira arkadaşlarım izdivaç edip gidiyordu. Üç kardeş bir araya gelip operasyon için karar verdik. Sırayla tüp mide operasyonunu olduk. Erkek kardeşimin aşırı kiloları hasebiyle şeker ve tansiyon hastalığı vardı. Operasyon sonrasında dikkatli perhiz ve beslenme ile tüm meselelerimizden kurtulduk, ancak bekarlık hali hazırda devam ediyor. O meselemizi da ilerleyen süreçte çözeceğimizi sanıyorum" diye konuştu.

 

OBEZİTE YAŞAM KALİTESİNİ ETKİLİYOR

Prof. Dr. Nurullah Bülbüller, obezitenin cerrahi müdahale ve sonrasında dikkatli diyet takibiyle rehabilitasyon edilebileceğini söyledi. Prof. Dr. Bülbüller, "Obezite çok sinsi, neticeleri bakımından ehemmiyetli bir hastalık. Obezitenin en ehemmiyetli nedenleri balanssız beslenme ve fiziksel etkinlik yetersizliğidir. Artık tüm dünyada önlenebilir ölümlerin başında geliyor. Obezite sigara kullanımına bağlı ölümlerden sonra ikinci en sık ölüm nedeni. Bu sorun ülkemiz için de ehemmiyetini savunuyor. Uygun beslenme ve egzersiz programlarıyla desteklenen obezite cerrahisi üç kardeş için yeni ve mutlu hayatın başlangıcı olmuştur. Operasyonlarda kilo kaybının yanı sıra, Okan Kuşkaya'nın obeziteye bağlı şeker ve tansiyon sorunlarında da ciddi ve ehemmiyetli düzelmeler görüldü" diye konuştu.

 

KAYNAK : http://yenikadin.com/3-kardes-tup-mide-ameliyatiyla-2-yilda-210-kilo-8815431-haberi/
Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
3. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Blogger Yardım veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Güzel Sözler

Tümü

Anlamlı SözlerTümü

Aşk SözleriTümü